Predstavljen zbornik "Školstvo na prostoru Dalmatinske zagore"

U petak je u Narodnoj knjižnici-Drniš u sklopu manifestacije Mjesec hrvatske knjige održana promocija zbornika radova „Školstvo na prostoru Dalmatinske zagore".

Zbornik je rezultat znanstvenog skupa koji je održan u Drnišu 17. listopada 2014. Domaćin skupa bio je Grad Drniš, a skup je organiziran u suradnji Kulturnog sabora Zagore,  Sveučilišta u Zadru i Filozofskog fakulteta u Splitu Odsjeka za povijest.

U radu skupa sudjelovali su znanstvenici teoretičari koji se bave školskom problematikom, te predstavnici institucija, ali i nastavnici praktičari koji se svakodnevno suočavaju sa poteškoćama oko organizacije i izvođenja nastave u egzodusnim područjima Zagore. Na skupu je bilo prisutno preko 20 sudionika, koji su predstavili svoje radove, a radovi prezentirani na skupu objavljeni su u Zborniku.

Zbornik je podijeljen u tri cjeline. Prva cjelina obuhvaća radove koji donose podatke o povijesti školstva u Dalmatinskoj zagori.U drugoj su cjelini autori predstavili pojedince koji su obilježili svoje vrijeme i ostavili trag za buduće generacije odnosno podijelili s nama svoja učiteljska iskustva u Zagori. Treća cjelina obuhvaća radove koji donose saznanja o programima koji obilježavaju pojedine škole i njihova nastojanja da se prepozna interes i sposobnosti svakoga pojedinca.

Zbornik su predstavili recenzeti zbornika prof. dr. sc. Josip Vrandečić, pročelnik Odjela za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu i . doc. dr. sc. Mladenko Domazet, profesor na Odjelu za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu, te urednik zbornika predsjednik Kulturnog sabora Zagore dr.sc. Nedjeljko Marinov.