Predstavljena zbirka poezije "Čovjek u centru" fra Stojana Damjanovića

Zbirka pjesama "Čovjek u centru" fra Stojana Damjanovića predstavljena je u utorak, 3. prosinca u Narodnoj knjižnici u Drnišu. Knjiga je izašla u izdanju Ogranka Matice hrvatske u Drnišu, a predstavili su je predsjednik drniškog Ogranka Stipe Ramljak, fra Žarko Maretić i Antonia Tomić. Odabrane pjesme recitirala je Katarina Knežević.

Uvod i osvrt zbirke pjesama potpisuju fra Žarko Maretić i Antonia Tomić, a zbirku je ilustrirala Stela Dumančić Čuturić.

Fra Stojan Damjanović svečane doživotne redovničke zavjete položio je 1986. godine, kada odlazi kao misionar u Zair (Kongo) u Africi, gdje djeluje kroz sljedećih trinaest godina. Po povratku u Hrvatsku, od 2000. godine, uz kraće prekide, živi i djeluje u franjevačkom samostanu na Visovcu, gdje trenutno vrši službu domeštra novaka. Već duže vrijeme piše crtice, prozna djela i pjesme, najčešće u osmercu, desetercu i dvanaestercu. Među najzastupljenijim temama u zbirci poezije su one o prirodi te duhovnog karaktera. Do sada je objavljivao u MAK-u, Glasilu Nacionalnog parka „Krka“ te različitim župskim listovima. Autor je i Križnog puta pisanog u osmercu koji je doživio pet izdanja.

Među najzastupljenijim temama u pjesmama su zapažanja o prirodi, duhovnosti, ljudskome ponašanju, zakonima prirode i crkvenim zakonima. Pjesme su poput priča u rimi, a svaka u sebi nosi neku poruku i pouku.

Čitatelj koji i nije upoznat s fra Stojanovom biografijom u njegovim pjesmama može prepoznati iznimnu duhovnost, religioznost te meditativnost koju pruža franjevački život u samostanu na otočiću Visovcu – oazi mira, naglasila je Antonia Tomić.