Skip to main content

Narodna knjižnica - Drniš • Kralja Zvonimira 8 • 22320 Drniš • 022 888 140 • kontakt@narodna-knjiznica-drnis.hr

Od 1867. godine

Narodna knjižnica - Drniš

Podijeli poveznicu s prijateljima

Predstavljen slavljenički "Drniški libar"

Sinoć je u prostorijama Narodne knjižnice-Drniš Ogranak Matice hrvatske u Drnišu prigodno obilježio 525. obljetnicu prvog spomena imena grada Drniša uz predstavljanje 3. broja Drniškog libra.

Prije 525 godina 8. ožujka 1494. ime Drniš zapisano je prvi put i to u jednoj sasvim običnoj ispravi, točnije kupoprodajnom ugovoru. U spisu šibenskog notara Georgija q. Lorenza zabilježeno je da je 08. ožujka 1494. godine Rada, kći pokojnog Radivoja Rose, a udovica kamenara Jurja Crljenčića prodala jedan vrt iznad Vrulje Petru, sinu pok. Tome Vulodolovića iz drniškog podgrađa. To je za sada svojevrsna krštenica Drniša i taj je dokument, jedan običan ugovor, označio ulazak Drniša u pisanu povijest.

- Nije to nikakav „velik“ i „važan“ dokument, govori prodaji/kupovini jednog vrta. Ulazak Drniša u pisanu povijest je sasvim sporadičan, slučajan i ni po čemu ne pripada „velikim“ povijesnim događajima. Međutim, često se zaboravlja da je ispod „velike povijesti“, tekao i teče do danas sasvim običan život. Zapravo, povijest se sastoji od života običnih ljudi, iznad kojih se događa „velika“ takozvana politička povijest. Tako, pomalo kriomice, Drniš ulazi u svoju 525 godina dugu pisanu povijest. Bremenita je to povijest puna ratova, stradanja, gladi, bolesti, uništavanja i smrti. Koliko je to burna povijest, najbolje govori činjenica da je u 525 godina Drniš promijenio čak devet država uz pojedina, što duža, što kraća razdoblja okupacije. No unatoč svima nedaćama, naš „mali čovik“ je uporno preživljavao i na ruševinama gradio iznova život. Kako su povijest Drniša ispunili životi naših pradjedova, tako je na nama da ispunimo njegovu sadašnjost te tako ostavimo temelj za budućnost - napisao je u Uvodnoj riječi Stipe Ramljak, glavni urednik Drniškog libra i predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Drnišu.

"Libar" su predstavili ravnateljica Narodne knjižnice Drniš i tajnica Ogranka - Danijela Drezga, ravnatelj Gradskog muzeja Drniš i potpredsjednik Ogranka - Davor Gaurina, te ravnateljica Osnovne glazbene škole "Krsto Odak" - Ines Topić.

Druženje okupljenih nastavljeno je uz prigodni domjenak i slavljeničku tortu.

Aktualno